Żywienie psów rasy Cavalier

czytano 941 razy

Wybór odpowiedniego żywienia niejednokrotnie spędza sen z powiek właścicielom czworonogów. Dotyczy to zarówno opiekunów kundelków, jak i tych osób, które decydują się na psy rasowe. W przypadku tych ostatnich zaletą jest to, że możemy spojrzeć na rasę w jej przekroju i zdecydować, jaka karma będzie najbardziej odpowiednia dla naszego czworonoga pod tym właśnie kątem.

Cavalier King Charles Spaniel to, jak sama nazwa mówi, pies z grupy psów ozdobnych, który jednak należy do sekcji angielskich spanieli miniaturowych. I choć dziś uważany jest przede wszystkim za psa towarzyszącego i nie podlega próbom pracy, to jego przodkowie świetnie sprawdzali się na polowaniach. Dziś pies ten wymaga odpowiedniego żywienia, dlatego warto wiedzieć, jak wybierać karmy dla psów rasy Cavalier.

Pamiętaj o psiej naturze!

Podstawowa zasada, którą warto przypominać zwłaszcza właścicielom psów towarzyszących, brzmi: każda rasa psa należy nadal do tego samego gatunku. Sprawdza się to również w żywieniu, które powinno być dostosowane przede wszystkim do gatunku psa, a nie stricte do jego rasy. Oznacza to, że najlepsza karma dla psów rasy Cavalier to przede wszystkim posiłek oparty na składnikach pochodzenia mięsnego, wysokogatunkowego, z dodatkiem węglowodanów oraz tłuszczów i niewielką stosunkowo zawartością produktów roślinnych. Takie wymagania spełni większość karm gotowych z wyższej półki. Ta zasada dotyczy również sposobu żywienia: szczeniętom należy podawać 3 posiłki dziennie, zaś psom dorosłym – dwa. Pożywienie powinno pojawiać się w misce w konkretnych godzinach, a nie powinno być dostępne stale. Istotna jest także ciągła obecność miski ze świeżą wodą.

Spójrz na schorzenia dziedziczne

Jak wiele ras, również i ta posiada skłonność do pewnych schorzeń dziedzicznych. Przede wszystkim istotne jest dostosowanie właściwego żywienia do ryzyka pojawienia się chorób ortopedycznych. Wiele psów tej rasy z wiekiem zaczyna cierpieć na chorobę zwyrodnieniową stawów oraz dysplazję; ta druga może objawiać się o wiele wcześniej. Z tego powodu już na etapie szczenięctwa istotne jest podawanie karmy dla psów rasy Cavalier bogatej w wapń i fosfor, które będą wspierać układ kostny, a także chondroitynę i glukozaminę dla zdrowia stawów. Do tego nie warto przeciążać psa wymuszonym ruchem, a więc wszelkie treningi – np. agility, w którym ta rasa sprawdza się świetnie – warto rozpocząć dopiero po zakończonym okresie wzrostu. Pomocne mogą być również dodatkowe suplementy z kolagenem czy kwasem hialuronowym.

Żywienie stosownie do aktywności

Jak większość spanieli, tak również i ta rasa posiada spory apetyt, a przy tym – skłonność do tycia. Dotyczy to zwłaszcza psów starszych czy tych, które nie mają zbyt wiele ruchu. Pomocna może okazać się karma dla psów rasy Cavalier ze zmniejszoną ilością tłuszczów. Jeśli pies jest mniej aktywny, warto dostosować żywienie tak, by zawierało mniej białka – podaż na kalorie w przypadku takiego czworonoga jest również mniejsza. Dla psów starszych, które w przypadku tej długowiecznej rasy mogą mieć problemy z zębami, poleca się namaczanie karmy dla psów rasy Cavalier bądź zmianę żywienia na karmę mokrą.data dodania: 2016.12.20 16:24
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.