Wzorzec rasy

czytano 6627 razy

Wzorzec rasy Cavalier King Charles Spaniel

Kraj pochodzenia : Wielka Brytania     

Użytkowanie : pies do towarzystwa    

Klasyfikacja FCI : grupa 9; sekcja 7, nr 136


Wygląd ogólny: żywy, pełen wdzięku, proporcjonalny, z miłym wyrazem.

Temperament: wesoły, przyjacielski, pozbawiony agresji i lęku.

Głowa i czaszka: czaszka prawie płaska między uszami, płytki stop, długość kufy od stopu do czubka nosa ok. 3,8 cm. Nozdrza czarne, dobrze rozwinięte, ale nie obwisłe, trzewioczaszka dobrze wypełniona pod oczami; niepożądana tendencja do wąskiej kufy.

Oczy: duże, ciemne, okrągłe, lecz nie wyłupiaste, szeroko rozstawione.

Uszy: długie, wysoko osadzone, mocno opiórowane.

Pysk: szczęka i żuchwa mocne, z doskonałym zgryzem nożycowym  

Szyja: umiarkowanej długości, nieco łukowata

Kończyny przednie: umiarkowanie rozwinięta klatka piersiowa, dobrze kątowane łopatki, kończyny proste z umiarkowanym kośćcem.

 Tułów: krótki, zwarty, dobrze ożebrowany, grzbiet prosty.

Kończyny tylne: nogi o umiarkowanie mocnym kośćcu, dobrze kątowany staw kolanowy - bez tendencji do postawy krowiej lub sierpowatego podstawiania kończyn.

Łapy: zwarte, wysklepione, mocno owłosione.

Ogon: długość ogona w proporcji do ciała, dobrze osadzony, noszony wesoło, lecz nigdy powyżej linii grzbietu; może być skrócony - w takim przypadku usuwa się nie więcej jak jedną trzecią długości ogona.

Ruch: swobodny, elegancki, z mocną akcją kończyn tylnych, kończyny przednie i tylne oglądane z przodu i z tyłu poruszają się równolegle. Szata: długa, jedwabista, zupełnie bez loków, lekka falistość dopuszczalna, obfite pióra, zupełnie nie trymowana.

Maść:

Blenheim : głęboki kasztanowy kolor łat równo rozmieszczonych na perłowobiałym tle, znaczenia na głowie symetryczne, z wolnym miejscem między uszami na wysoko cenioną plamkę (char. cecha rasy).

Triolour: czarne i białe łaty, równo rozmieszczone z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona.

Black & tan: kruczoczarne tło z podpalaniem nad oczami, na policzkach, wewnątrz uszu, na klatce piersiowej i pod spodem ogona; podpalanie powinno być w żywym odcieniu, białe znaczenia niepożądane. Ruby:  jednolity kolor głęboko czerwony, białe znaczenia niepożądane

Waga 5,4 - 8 kg pożądany mały, proporcjonalny pies mieszczący się w tym przedziale wagowym.

Wady: jakiekolwiek odstępstwo od podanych cech powinno być uważane za wadę, której ocena powinna stać w proporcji do jej stopnia.
data dodania: 2011.04.28 07:54    data edycji: 2011.05.02 16:38
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login