O rasie

czytano 11268 razy

Cavlier King Charles Spaniel jest typowym psem do towarzystwa a zadanie te wykonuje w stu procentach.

 To pies żywy i pełen wdzięku, bardzo proporcjonalny o miłym wyglądzie. Charakterystyczną jego cechą jest zamiłowanie do zabawy, jest bardzo przywiązany do domowników i pozbawiony lęków. Jest pokojowo nastawiony do całego świata, bardzo ufny, zaprzyjaźni się z każdym kto nas odwiedzi.

Współcześnie Cavalier King Charles Speniel jest hodowany w celach reprezentacyjnych. Nadaje się do psich sportów tj. mini agility. Wykorzystuje się także go w dogoterapii.  Dawniej używany do polowań.

 Cavlier King Charles Spaniel to pies wesoły, przyjacielski, pozbawiony agresji. Zabawa w aportowanie patyczka bądź zabawki może dla Cavaliera trwać godzinami. Każdy powód do zabawy jest dobry - listek w wietrzny dzień poruszony przez wiatr rozrusza Cavaliera natychmiast i sprowokuje do łapania zdobyczy.

Szybko się uczy, jest pojętny, mało czasu potrzeba mu aby nauczyć się pozycji wystawowych i wykonywania podstawowych poleceń na komendę. Bardzo lubi pływać, a jeśli jest to połączone z wyciąganiem z wody aportu, to podwójna dla niego przyjemność.

Cavalier jest bardzo emocjonalny, zobaczymy po nim wielką radość, niecierpliwość, kiedy będziemy zbyt wolno wychodzić z domu pies będzie popiskiwał zniecierpliwiony dlaczego to tak długo trwa. Oprócz radości możemy zobaczyć wielki smutek i niewinną minę. Jak coś nabroi, będzie się zachowywał jakby go nie było i udawał że, to nie on to zrobił tylko ktoś inny. Psy tej rasy chcą towarzyszyć człowiekowi wszędzie gdzie się uda, ale będą też cierpliwie czekać w domu jeśli nie zabierzemy ich ze sobą. Bardzo lubią spacery i wyjazdy nad wodę. To żywiołowe i dynamiczne psy, które będą nas rozweselać w smutne dni.

Najważniejszą jego zaletą dla osób mieszkających w blokach jest to, że prawie wcale nie szczeka. Co nie oznacza, że szczekać nie potrafi. 
Nadaje się na pierwszego psa.

Jest mały, miły, łagodny i pogodny. Łatwo go pielęgnować i wychowywać. Jest psem inteligentnym, wyjątkowo towarzyskim, co pozwala mu dostosowywać się do każdego otoczenia: dzieci, dorosłych i innych zwierząt.

Nie może oprzeć się smakołykom i zrobi wszystko, aby tylko dostać ulubiony kąsek.
Ma zniewalający wyraz oczu i pyszczka. Przez całe życie zachowuje coś z wyglądu szczeniaka.

Podczas spacerów wzbudza duże zainteresowanie wśród przechodniów, co jest miłe dla właściciela

Cavalier king charles spaniel to cudowny temat dla artystów. Jego podobizny są na obrazach, plakatach, są wykonywane porcelanowe figurki, breloczki , zabaweczki i mnóstwo innych drobiazgów umilających nam życie.

Szata jest długa i jedwabista, zupełnie bez loków. Lekka falistość dopuszczalna. Obfite pióra. Zupełnie nie trymowana. Cavlier występuje w różnej odmianie barwnej o nazwach:  Blenheim,  Trójkolorowe, Czarne podpalane, Ruby

  Gdy przywiąże się do kogoś, to na całego, w związku z czym bardzo boleśnie znosi rozstania. Widać wtedy jego smutek i gorszy apetyt.

Jest wspaniałym towarzyszem dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 

Idealne legowisko dla cavaliera to rozmiar M.

 

 data dodania: 2011.04.28 07:53    data edycji: 2021.10.11 13:08
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login