Dla kogo cavalier?

czytano 74931 razy
Dla kogo cavalier?

Jeśli jesteś zainteresowany łagodnym, czułym, pozbawionym agresji psem. Towarzyszem wycieczek, rajdów a także jeśli chciałbyś ze swym psem wypróbować psich sportów, jak Agilitty czy Fly-ball itp., a może tez oczekujesz wspaniałego towarzysza zabaw dla swych dzieci?

Idealnym dla Was właśnie jest cavalier king charles spaniel. To rasa z ogromnym kochającym sercem, która swą miłość okazuje na każdym kroku: przytula się (niespotykanie inaczej, kocio- ludzko?), chodzi krok w krok za swym Panem. Dostosuje się do niemal każdych warunków bytowych, byleby czuł się kochany. Nie pogardzi małym mieszkaniem w bloku i kącikiem w nogach właściciela, ale będzie szczęśliwy także na wielkiej posesji z ogromnym wybiegiem. Jedno dla niego ważne: Nieważne gdzie, ale razem z człowiekiem, bliską rodziną, byle czuć się kochanym i dawać miłość. Nie znosi samotności, kojców, klatek, odtrącenia. On wtedy umiera z tęsknoty. On za bardzo kocha, ceni towarzystwo, lubi wygody i ...mięciutką pościel. Tak, to piesek arystokrata, nie odmówi sobie wygód , jeśli możeJ. Jeśli nie tolerujesz psa w swojej pościeli, niestety musisz zrezygnować z cavaliera...on prędzej czy później tam trafi i to będzie szczyt jego marzeń, a potem już normalny stan.

Cavalier jednak potarfi pokazać, że nie jest jedynie leniuchem i konformistą, bywalcem miękkich foteli... To pies ze sportową, radosną duszą . Kocha wszystko i wszystkich, nie krzywdzi innych zwierzątek, nawet tych malutkich. Często z tego powodu bywa nazbyt ufny nawet i pada ofiara zębów nieprzyjaznych psów, którym zaufał. Dlatego bardzo trzeba na niego uważać, nie dlatego że zrobi krzywdę, ale może paść ofiarą innych nieprzyjaznych piesków, kotów. Tak, nawet kotków, co się nam przytrafiłoL Jednak bywa i tak, że mało szczekliwy cavalier także poczuje w sobie typ strażnika, i choć mało z natury hałasuje (!) potrafi wokół własnej posesji zrobić wrzawę wobec potrzeby. Może to śmieszne, bo " blokowe cavaliery są spokojne i ciche, jednak w mieszkających na własnej posesji pieskach potrafi odezwać się instynkt stróżującyJ I to właśnie ta elastyczność cavalierów. A o polowaniu rozbudzonym w czasie wypadów do lasu czy prób leśnych polowań nie wspomnę nawet. Chociaż..... No cóż, cavaliery bywały zabierane niegdyś na polowania ( XVII-XIX- a dziś bywa) należy powiedzieć , że pieski te chętnie węszą, biegają za ptactwem, gonią je .

Jednak dziś cavaliery nie są zaliczane do ras myśliwskich czy aportujących. Ale nadal lubią węszyć i chodzić z noskiem przy ziemi. To tak chyba z odrobiny genów płochaczy czy aporterówJ Pozwólmy im na to z dozą kontroli i obawy o ich bezpieczeństwo i życie. Cavalier kocha nie zważając na wiek i rasę: ludzi i zwierzęta. Taki już jest- ufny, dobrotliwy. Nie stara się dominować, dlatego jest idealnym psem dla ludzi , którzy nabywają pierwszego psa w życiu. Jego wychowaniu podołają nawet dorastające dzieci. Mało który pies jest tak usłuchany dzieciom, jest cierpliwy, chętnie bawi się , skacze, pływa- towarzyszy dzieciom w każdej zabawie, a za słowa pochwały i kawałeczek ciasteczka zrobi wszystko! Oczywiście pamiętajmy (!!!) , że cavalierek to potulna rasa i to " nie na niego należy uważać" w kontaktach z małymi dziećmi, cavaliery pozwolą sobie "wejść na głowę, zrobić sobie krzywdę- a nie zranią dziecka". Dlatego mogą ucierpieć, to łagodne, kochane istotki, dlatego pamiętajmy tu o nich i chrońmy je.

Reasumując: CAVALIER , to pies przytulanka, ale i sportowiec w jednym ciele. Zdrowy, wesoły, temperamentny , niehumorzasty czy uparty . Chętnie potowarzyszy Ci wszędzie , gdzie zmierzasz, czy to krótki spacer czy długa wyprawa w góry. Zaspokoi ambicje młodego wystawcy i tresera, także nasze dzieci i pieski powinny mieć ogromna satysfakcję z tej współpracy. Bo ten mały arystokratyczny piesek w mig uczy się wszelakich komend i robi to , by uszczęśliwić nas ludzi...I czyni to , a jego urokowi trudni się oprzeć, jak sami się przekonacie.

 

Autor
Dorota Nych
Hodowla "Deep Forest"
    data edycji: 2012.08.13 12:35
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.
komentarzy: 15         pokaż wszystkie komentarze         Dodaj komentarz

Komentarz zostanie zatwierdzony po przeczytaniu przez administratora.

Imię:
Treść komentarza:


Przepisz kod z obrazka:

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login