temperament

czytano 20751 razy
TEMPERAMENT

Cavalier king Charles spaniel to rasa, której przeznaczeniem jest dotrzymywanie towarzystwa ludziom. W XVII ,XVIII i XIX stuleciu były one ulubioną rasą szlachty a damy dworu zabierały je ze sobą do łóżek. To wykształciło u tej rasy pożądane cechy psa towarzysza; kochają ludzi – śpią w łóżku, zawsze chętnie towarzyszą swojemu panu. Nie mają w sobie agresji ani typowego dla spanieli charakteru psa myśliwskiego. Choć są bardzo spokojne pójdą na każdy spacer, będą węszyć i topić, biegać za piłeczkami. Są to bardzo aktywne psy o iście królewskim wyglądzie.

Cavaliery są bardzo inteligentne i szybko się uczą, pływają, aportują, biorą udział w agility – są karne. Jedno wrogie spojrzenie właściciela a one już zachowują się jakby miały złamane serce. Nie lubią twardego traktowania, osoby z mocną ręką powinny zastanowić się nim zadecydują o kupnie psa tej rasy. Ostro prowadzone cavaliery wyrastają na psy lękliwe i zastraszone. Jest to jedna z ras, których przedstawiciele świetnie czują się w grupie.Można mieć ich nawet kilka i nie będą sprawiać większych problemów dlatego tak często ludzie chowają je w parach. Dwa cavaliery w mieszkaniu to nic niezwykłego. Śpią wtedy razem, przytulone do siebie. Bardzo lubią towarzystwo, swoje albo ludzkie. Nie opuszczą okazji by wskoczyć na kolana swojego właściciela. Nie ma w nich agresji więc świetnie nadają się jako towarzysze dzieci lub innych zwierząt.

Trzeba jednak uważać by nie zaznały krzywdy – są bowiem bardzo delikatne. Sprawiają wrażenie psa dyskretnego i nie wpędzą nas w kłopoty w publicznym miejscu. Są bardzo łakome zarówno na pieszczoty jak i na łakocie. Cenią luksus, są wygodne i dobrze sprawdzają się w roli kanapowca lecz mają temperament i nie należy ograniczać ich do roli psa zabawki. Ich łagodny charakter i wielkie serce sprawiły, że szturmem zdobywają miłośników.

Te niewielkich rozmiarów, towarzyskie spaniele zaskarbiły sobie sympatie wielu osób. To mały, słodki piesek bezustannie machający ogonem i wpatrzony w swojego właściciela.

z Królewskiego Dworu
Aneta Joanna Jezierska
& Cavalier KC Spaniel
www.krolewskidwor.psy24.pl

Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.
komentarzy: 1         Dodaj komentarz

2009-10-16 12:02 | Paulinka

Mój pies- choć nie jest z wyglądu ani trochę podobny do cavaliera(nie jest podobny do żadnej rasy psów ale gdybym musiała wybrać jedną rasę do której jest najbardziej podobny wybrałabym jamnika krótkowłosego króliczego lub miniaturowego) to ma charakter zupełnie taki sam jak cavaliery:). Nie wiem czemu. A co do tekstu to jest po prostu super! Moja ciocia ma cavaliera i stąd wiem że w tym tekście jest cała prawda o charakterze tych cudownych psiaków.Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login