Pasożyty

czytano 2763 razy

Psie pasożyty.
U mopsów tak jak u każdej innej rasy mogą wystąpić pasożyty. Njacześciej występujące u psów to:
Pasożyty wewnętrzne - bytujace w przewodzie pokarmowym takie jak: tasiemczyce, glistnice, włosogłówczyca oraz  pasożyty wewnętrzne -bytujące w układzie krwionośnym takie jak toksoplazmoza , babeszjoza, dirofilarioza
Pasożyty zewewnętrzne takie jak: pchły, wszy i wszoły, świerzbowiec, nużeniec, kleszcze.

 

 

Ciekawostki:
Czy wiesz, że przyczyną alergii może być jedno, jedyne ukąszenie pchły?
Takie ukąszenie może być nawet powodem wystąpienia nużycy!

Wszy i pchły są owadami pasożytującymi na zwierzętach ciepłokrwistych i odżywiającymi się ich krwią. Jest wiele gatunków pcheł i wszy, z których tylko niektóre są pasożytami ludzi.
Pchły należą do najważniejszych pasożytów zewnętrznych zwierząt domowych. Jest wiele gatunków pcheł, jednak dla nas najważniejsze są trzy; pchła ludzka, psia i kocia. Każda z tych pcheł może przynajmniej okresowo być (i pić krew) na psie, kocie lub człowieku. Pobyt pchły na swoich żywicielach trwa tylko około1 godziny w ciągu doby a to oznacza, że pchła tak naprawdę jest pasożytem środowiska. Dorosłe pchły trzymają się legowisk zwierząt lub innych miejsc w mieszkaniu gdzie przebywają zwierzęta, np. dywany, wykładziny, pokrycia mebli itp. Na zwierzę wchodzą tylko wtedy gdy są głodne, dlatego też w sierści zwierząt tak rzadko można te pasożyty zobaczyć. Często intensywne inwazje pcheł rozpoznaje się przez wykrycie ich odchodów, które w postaci drobnych, czarnych lub brunatnych ziarenek przyczepione są do skóry lub sierści zwierzęcia. Dlatego pamiętajmy o higienie i czystości w naszym domu i stałym myciu podłóg oarz praniu posłanek dla psa itp.

 

Przygotowala:  B.S.Zawadzka    Hodowla "Stellanova"

 data dodania: 2011.04.28 08:48    data edycji: 2011.05.02 16:43
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login