Szczepienia

czytano 6830 razy

Szczepienia profilaktyczne
Psy szczepimy przeciw następującym chorobom: nosówka, parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby (choroba Rubarth'a),  kaszel kennelowy,  koronawiroza,  borelioza.

Szczepienia profilaktyczne zaczynamy już u szczeniąt a pierwsze szczepienie powinno być wykonane u hodowcy  w wieku 6-8 tygodnia zycia. Pierwsza szczepionka to najczęściej Nobivac Puppy DP. Kolejne szczepienie powinno mieć miejsce po 3 tygodniach od daty pierwszego szczepienia.

Ciekawostki:

 • Przez wiele lat szczepiłam po dwóch tygodniach od poprzednich szczepień. Potem nastąpiła może moda , może inne zwyczaje ale zaczęłam szczepić po 3 tygodniach od poprzedniego szczepienia ponieważ tak piszą w niektórych ulotkach szczepionek .
  Różnie weci odnoszą sie do pierwszej dawki szczepionki puppy i tak NOBIVAK-iem PUPPY DP w/g ulotki można szczepic juz szczenięta 4 - 6 tygodniowe a weci radzą szczepic dopiero po skonczeniu 6 tygodni zycia.  Ja te zasade stosuje.

  * Tłustym drukiem na ulotkach szczepionek jest napisana uwaga,
  że nie można szczepić szczeniąt wcześniej niz po 14 dniach od pierwszego szczepienia.
   Dalej czytamy: nastepne szczepienia zaleca sie przeprowadzać w wieku: 8-9 tygodni a potem w wieku 12 tygodni. I w/g tego wychodzi , ze odleglosc miedzy drugim a trzecim szczepieniem moze wynosić nawet 4 tygodnie.  Tym sposobem dochodzimy do sedna:  nie popadajmy w paranoje i nic sie nie stanie jesli jeden tydzien bedzie w te czy w druga strone. Mozna szczepic nawet po upływie 2 tygodni ale lepiej co 3 tygodnie. To w sumie bez roznicy. A jeszcze dodam, że można szczepić w wieku 12 tyg potem psa trzymać w domu (czy własnym ogrodzie) do wieku 12 tygodni i wtedy od razu zaszczepić tylko jeden raz. Tak sie robiło przez lata i tez było dobrze.
  * Według  ulotki na szczepionce:
  Szczepionka Nobivac puppy DP czynnie uodparnia młode szczenieta przeciwko nosówce i parwowirusowej chorobie psów.
   Odporność przeciwko wirusowi nosówki psów oraz parvowirusowi psów powstaje w ciągu tygodnia po szczepieniu i utrzymuje sie przez okres trzech lat!. Czyli ta szczepionka pierwsza u hodowcy zabezpiecza psa na okres 3 lat!
  A te kolejne odszczepianie to tylko szczepienie kolejnych chorób....

Pamiętajmy, że szczepienie nie zapobiega zarażeniu a tylko pomaga wyjść z ewentualnej choroby

 
 Najpowszechniej stosuje się szczepionki takich firm jak:
Duramune //Fort Dodge
Intervet //Nobivac
Pfeizer // Vanguard

Zawsze jedna dawka leku jest rozcieńczana rozpuszczalnikiem.


Szczepionki zawierają albo zabite zarazki (takie jak: leptospiroza, koronawiroza) lub zarazki żywe (takie , którte krzywdy nie zrobią czyli są osłabione - atenuowane ( takie jak zarazki nosówki, choroba Rubharta, parwowirozy oraz parainfluenzy).

To z tego wzgledu włąsnei (na te osłabione zarazki, które sa wstrzykiwane do organizmu psa) tak ważne jest to by do szczepienia przystepował pies całkowicie zdrowyw żaden spsob nie osłabiony niedawno przebytą jakąś chorobą ani taki, który jest osłabiony przebyta biegunką.

BARDZO WAZNE:

Szczepienia zawsze należy przeprowadzać po odrobaczeniu, a nie odwrotnie!

PAMIETAJMY:

Mopsa do szczepienia a w szczególności szczenię musimy trzymać w ten sposób, aby nasz maluch nie miał styczności z podłogą w lecznicy lub ziemią koło lecznicy.

Oznaczenia szczepionek:

Kazda szczepionka ma swoja tazw "wklejke", która wet powinein wkleić doksiazeczki po wykonanym szczepieniu. A tej "wklejce" sa podane sktróty, które symbolizują dane choroby. Jest tez oczywiście nawa producenta danej szczepionki. I tak symbole te oznaczaja:
D - nosówka
A2 lub H - zakaźne zapalenie wątroby
P lub Pi - parainfluenza
P lub Pv - parwowiroza
CvK lub K - koronawiroza
L, Lepto, lub L CI - leptospiroza

szczepionki Duramune:

Fort Dodge DA2P+Pv ( nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, parainfluenza, parwowiroza)
Fort Dodge CvK/LCI ) koronawiroza, leptospiroza)

szczepionki Intervetu:

Nobivac Puppy DP (nosówka, parwowiroza)
Nobivac DHP (nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, parwowiroz)
Nobivac DHPPi (nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, parwowiroza, parainfluenza)
Nobivac KC (koronawiroza)

szczeopionki Pfeizera:

Vanguard Plus 5 (nosówka, zakaźne zapalenie wątroby, parainfluenza, parwowiroza)
Leptoferm C-I ( leptospiroza)

UWAGA! WSZYSTKIE PSY NA TERENIE UNII EUROPEJSKIEJ (W TYM POLSKI) MUSZĄ OBOWIĄZKOWO BYĆ SZCZEPIONE PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE 1 RAZ W ROKU.


Autor:  B. & S. Zawadzka    Hodowla "Stellanova"

 data dodania: 2011.04.28 08:46    data edycji: 2011.05.02 16:42
Zakaz kopiowania, rozpowszechniania części lub całości bez zgody redakcji CAVALIERY.wortale.net.

Wszelkie prawa zastrzeżone © Wortale.net | mapa witryny | login